Nie da się zaprzeczyć, że banki mają swój ulubiony typ klienta. Najlepiej z wysokim, stałym dochodem, bardzo dobrą historia kredytową i stała pracą na umowę o pracę. Tylko, że gdyby banki udzielały kredytu tylko takim osobom to zbankrutowałyby.

Kredyt gotówkowy a umowa na czas określony

Otrzymanie kredytu gotówkowego, kiedy pracujemy na umowie o pracę na czas określony wcale nie musi być trudne. Nie zapominajmy jednak, że to nie jedyny wymóg jaki musimy spełnić, żeby nasz wniosek kredytowy został zaakceptowany. Jeśli będziemy starać się o kredyt w banku, musimy się liczyć z tym, że bank zweryfikuje nasz BIK. Im lepsza historia kredytową tym większe szanse na kredyt. Najlepiej zacząć ją budować od pierwszego dnia zatrudnienia i starać się, by była jak najlepsza. Jak to zrobić? Często przy zakładaniu konta otrzymujemy propozycje karty kredytowej. Część osób odrzuca z góry pomysł posiadania karty kredytowej. Nie jest ona jednak tak straszna jak ją malują. Oczywiście trzeba zadbać o to, żeby właściwie ja użytkować i nie zadłużyć się niepotrzebnie. Przy zakładaniu konta, pracownik banku zapyta nas czy chcemy kartę – sprawdźmy co bank nam zaoferuje. Może kwota limitu na karcie będzie niewielka np. 500 zł. Ale możemy wykorzystać ją do zbudowania historii kredytowej. Jeśli będziesz regularnie korzystać z karty i spłacać ją w okresie bezodsetkowym, zbudujesz dobrą historię. Tak samo jak biorąc jakiś mały sprzedaż AGD na raty. Dla banku liczy się też wysokość twoich zarobków. Jeśli zarabiasz dobrze, łatwiej będzie ci dostać kredyt. Jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej i nie masz jeszcze historii kredytowej, a zarobki nie przekonują banku do udzielenia kredytu, to skorzystaj z możliwości wzięcia kredytu wspólnie. Jeśli twój współpożyczkobiorca ma dobrą historię kredytową i lepsze zarobki niż ty, bank będzie bardziej skłonny do dania ci pierwszej pożyczki.

Banki mają zresztą swoja wewnętrzną politykę udzielania kredytów gotówkowych osobom które pracują na umowę na czas określony.  Kilku banków decydując się udzielić ci kredytu zaakceptuje nawet to że pracujesz dopiero 3 miesiące. Ważniejsze dla nich jest to jak długo jeszcze będziesz pracować. Jednym z wymogów jakie stawiają banki jest to, by twoja umowa trwała jeszcze minimum pół roku ( najlepiej rok) w momencie starania się o kredyt. Najlepiej widziane jest, jeśli jest to twoja kolejna umowa z tym samym pracodawcą. Jeśli zbliżamy się do końca umowy, możemy przedstawić w banku promesę przedłużenia umowy. Promesa to deklaracja pracodawcy, że podpisze z tobą kolejną umowę.

Banki w których możesz starać się o kredyt gotówkowy jeśli masz umowę na czas określony to:

 

Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymałeś kredytu gotówkowego w żadnym z powyższych banków, możesz spróbować wziąć pożyczkę w firmie pozabankowej. Rozwiewając negatywne informacje związane z pożyczkami pozabankowymi zaznaczam, że pożyczkę należy brać w firmach działających zgodnie z ustawą antylichwiarską. Nowa ustawa antylichwiarska weszła w życie 11 marca 2016 roku. W dniu 22 lipca 2017 r. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Głównym celem uchwalenia ustawy antylichwiarskiej było wyeliminowanie nieuczciwych i zwiększenie poziomu ochrony klientów instytucji finansowych. Ustawa wprowadziła przede wszystkim limit pozaodsetkowych kosztów kredytu oraz obowiązek o informowaniu o wszystkich kosztach przed podpisaniem umowy. Dodatkowo firma pożyczkowa może funkcjonować jedynie jako spółka akcyjna lub spółka z o.o. oraz ma obowiązek posiadania minimum 200 tys. zł kapitału przy rozpoczynaniu działalności. Dlatego ponad 17% firm pożyczkowych zniknęło z rynku. Pożyczki pozabankowe stały się bezpieczniejsze, ale to nie zwalnia nas z czytania umowy i analizowania kosztów pożyczki. Wiadomo, że na im krótszy okres pożyczka tym raty będą wyższe. Niestety ogólnie rzecz biorąc, w firmach pożyczkowych RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jest wyższa niż w kredytach bankowych. Jednak można nawet wśród takich firm upolować dobre oferty. Przykładowo w jednej z firm pożyczkowych biorąc pożyczkę na 5 000, poniesiemy koszt w wysokości 592 zł. RRSO w tej firmie jest naprawdę atrakcyjne. Jeśli chcesz poznać najlepsze oferty, skorzystaj z porównywarek pożyczek ratalnych.

Niezależnie od tego, gdzie będziesz starać się i kredyt, warto żebyś zadbał o jego terminową spłatę. Mierz siły na zamiary. Dobrą zasadą jest przeliczenie wszystkich swoich wydatków stałych takich jak np. czynsz oraz wydatków ruchomych np. żywność, dodanie do tego kwoty na nieprzewidziane wydatki np. leki, prezenty urodzinowe i dopiero po ustaleniu wolnej kwoty sprawdzanie jaka ratę jesteśmy w stanie spłacić. Mimo wszystko nie najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli rata wyniesie tyle samo co nasze wolne środki. Będzie oznaczało to, że będziemy musieli przez cały czas trwania kredytu kontrolować wydatki i zaciskać pasa a chyba nie o to chodziło.

Dodaj komentarz