Jeśli myślisz o zakupie samochodu, masz kilka możliwości sfinansowania jego zakupu. Najczęściej wybieranym jest kredyt gotówkowy lub samochodowy, ale to nie jedyny sposób na zdobycie gotówki na auto. Od kilku lat możemy sfinansować kupno auta leasingiem konsumenckim. Mimo, że dostęp do leasingu konsumenckiego mamy już od 2011 roku, jest to najmniej znana forma finansowania zakupu samochodu.
Leasing konsumencki – zakup auta w leasingu
Nie trzeba być właścicielem firmy by skorzystać z leasingu na zakup pojazdu. Do tej pory z leasingu korzystały głównie firmy, dla których leasing jest korzystny ze względów podatkowych. Teraz leasing konsumencki sprawia, że nawet osoby prywatne mogą skorzystać z tej atrakcyjnej firmy kredytowania zakupy pojazdu.
Warto wiedzieć, że leasing jest formą finansowania łączącą elementy kredytu oraz dzierżawy. Dzięki temu możliwe jest sfinansowanie zakupu pojazdu bez konieczności wykładania własnych pieniędzy. Korzystając z leasingu nie posiada się praw własności do leasingowanego pojazdu, a wyłącznie prawo do użytkowania. Oznacza to, że podpisując umowę leasingowa nie stajesz się właścicielem auta, a tylko jego użytkownikiem. Zgodnie z umową leasingu masz prawo do nabycia danej rzeczy po zakończeniu okresu trwania umowy leasingowej, po określonej wcześniej w umowie cenie. O tym, czy nabędziesz przedmiot umowy, czy odstąpi od tego prawa, decydujesz po zakończeniu leasingu. Ostateczny wykup przedmiotu leasingu najczęściej opiewa na 1% wartości początkowej, ale zdarzają się też umowy gdzie końcowa kwota stanowi nawet 40% wartości pojazdu. Jeśli nie będziesz chciał kupić auta będącego przedmiotem leasingu, przejmie go firma leasingowa. Na rynku popularne stały się oferty, gdzie co kilka lat zmieniasz auto na najnowszy model, stary zostawiając leasingodawcy.
W tej chwili leasing dostępny jest dla każdego, a zakup samochodu w leasingu konsumenckim zamiast w kredycie może naprawdę się opłacać. Z leasingu możemy sfinansować zakup różnych pojazdów np. motocykle, quady. W grę wchodzą zarówno samochody nowe jak i używane. Wielu sprzedawców współpracuje z firmami leasingowymi i bierze na siebie formalności. Warto wiedzieć, że kupno pojazdu w leasingu wymusza na nas zakup pełnego pakietu ubezpieczeń, czyli musimy mieć nie tylko ubezpieczenie OC, ale również AC i NNW. Od właścicieli pojazdów w leasingu wymaga się też serwisowania ich w autoryzowanych serwisach. Niestety w leasingu też możemy spodziewać się kosztów dodatkowych takich jak prowizja. Firmy leasingowe nie mają tak jak banki ustawowego obowiązku badania zdolności kredytowej klienta. Leasing nie jest też odnotowywany w systemie Biura Informacji Kredytowej. Do zawarcia umowy leasingowej potrzebne będą najczęściej: dowód tożsamości, zaświadczenie potwierdzające dochody lub wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy. Ważne, aby zaznaczyć w umowie leasingowej czy z samochodu będziemy korzystać tylko my, czy będzie też inna osoba do tego uprawniona. Najczęściej umową leasingu wskazuje tylko jedna osobę, która może poruszać się pojazdem. Oddanie go innej osobie, w razie wystąpienia wypadku, może oznaczać złamanie umowy leasingowej. Co jest największą wada leasingu to to, że w razie kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, jeśli ubezpieczenie nie pokryje całej wartości pojazdu, to resztę myślimy pokryć z własnej kieszeni, czyli zapłacić resztę rat. Weźmy również pod uwagę to, że w przypadku leasingu zwykle musimy wybrać w umowie określony limit kilometrów jakie pokonujemy rocznie, a jeśli zostanie on przekroczony to możemy dopłacać dodatkowe koszty za każdy nadliczbowy kilometr. Pamiętajmy też, że jeśli przestaniemy spłacać raty leasingowe to auto jest nam szybko zabierane. Jeśli chciałbyś postarać się o sfinansowanie zakupu auta przez leasing, możesz korzystać z usług takich firm jak:Net4Car, Audi Perfect Lease lub Masterlease.
Kredyt samochodowy lub gotówkowy jako sposób na sfinansowanie zakupu auta
Kredyt samochodowy jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest wyłącznie na zakup samochodu. Decydując się na ten rodzaj kredytu, sfinansujemy tylko zakup pojazdu. Chcąc otrzymać gotówkę zarówno na zakup samochodu jak i dodatkowe wydatki powinniśmy się zdecydować na kredyt gotówkowy. Kredyt samochodowy ma najczęściej niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Związane jest to z tym, że podczas trwania spłaty kredytu, auto stanowi dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być zastaw rejestrowy na zakupionym samochodzie, cesja z polisy AC, itp. Jeśli w dokumentach samochodu bank figuruje jako współwłaściciel, nie będziemy mogli sprzedać pojazdu do czasu spłaty kredytu. Kredytu samochodowego udziela kilka banków np: BGŻ BNP Paribas, Getin Bank, Inbank, mBank, Santander Consumer Bank, Toyota Bank i Volkswagen Bank.
Jeśli chcemy uzyskać finansowanie zakupu pojazdu najprostsza droga, możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy. Tutaj znajdziesz najwięcej ofert kredytowych. Kupując auto za pieniądze z kredytu gotówkowego nie mamy żadnych ograniczeń co do wieku auta i sposobu jego naprawy czy też wyboru ubezpieczenia. Biorąc taki kredyt nie musimy całości przeznaczać na zakup samochodu. Możemy dowolnie dysponować środkami i nikt nie będzie wymagał od nas informacji na temat tego jak wykorzystamy kredyt. Ten kredyt ma jednak przeważnie większe oprocentowanie niż kredyt samochodowy, a także może generować większe koszty niż leasing. Zastanawiając się nad tymi dwoma rodzajami kredytu, trzeba wziąć pod uwagę to, że popularne kredyty gotówkowe są łatwiej dostępne. W tej chwili kredyt gotówkowy można otrzymać nawet bez wychodzenia z domu. Kredytu samochodowego udziela tylko kilka banków.
Czy leasing konsumencki jest tańszy niż kredyt?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko sprowadza się do ofert jakie otrzymamy na kredyt i warunków leasingu. Mimo, że na pierwszy rzut oka leasing wydaje się bardziej atrakcyjny z powodu niższych kosztów, to jednak po dodaniu do niego kosztów wymaganych ubezpieczeń, autoryzowanego serwisu i prowizji, może okazać się, że bardzo dobra oferta kredytowa banku będzie atrakcyjniejsza. Warto też zaznaczyć, że kredyt gotówkowy i samochodowy różnią się od siebie kosztami, więc zastanawiając się nad wyborem formy finansowania zakupu pojazdu, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie możliwości.