poproawa oceny BIK

Usuń błędy z raportów kredytowych

Wg naszych danych około 5% konsumentów ma błędy w swoich raportach kredytowych wystarczająco poważne, aby skutkowała wyższą ceną produktu finansowego lub ubezpieczenia. Około 1 na 4 raporty zawierają błędy, które mogą mieć przynajmniej niewielki negatywny wpływ na wyniki.

W BIK możesz otrzymywać bezpłatny raport przez 12 miesięcy. Są także inne rejestry np BIG, KRD. Korzystając z raportu BIK, sprawdź go pod kątem błędów, takich jak spłaty kredytów zaznaczone z opóźnieniem, gdy płacisz na czas, lub negatywne informacje, które są przeterminowane lub niewykreślone pomimo spłaty zobowiązania.

Są to błędy, które można usunąć.

Jak szybko działa? Po korekcie nieprawidłowych informacji negatywnych Twoje raporty powinny przynieść Ci dużo korzyści.

Aby skorygować błędy musisz skontaktować się z instytucją, w której miałeś dane. zobowiązanie.

Po naprawieniu błędów zwracaj uwagę na nowe negatywne wpisy. Możesz sprawdzić swój raport kredytowy BIK dzięki wiedzy z tego artykułu na Domkredytowy24.

Pozostań znacznie poniżej limitu kredytowego

Twoje wykorzystanie limitu kredytu odnawialnego lub na karcie ma duży wpływ na Twój wynik.

Najlepiej jest zachować równowagę na 30% swoich limitów kredytowych lub mniej. Liczy się zarówno wykorzystanie ogólne, jak i wykorzystanie karty. Oto sposoby zarządzania tym:

 Dokonuj wielu drobnych płatności – często nazywanych mikropłatnościami – w ciągu miesiąca, aby utrzymać saldo nisko. Możesz nawet traktować swoją kartę kredytową jak kartę debetową, płacąc online, gdy tylko zobaczysz, że zakup został zaksięgowany.

Poproś o zwiększenie limitu kredytowego. Gdy Twój limit wzrośnie, a saldo pozostanie na tym samym poziomie, natychmiast obniżysz zużycie. Zadzwoń do wydawcy karty i zapytaj, czy możesz uzyskać wyższy limit bez „twardego” zapytania kredytowego. Twarde zapytania mogą tymczasowo obniżyć Twój wynik o kilka punktów.

Najpierw poradź sobie z limitami na kartach o najwyższym wykorzystaniu.

Skonsoliduj dług.

Pożyczka na konsolidację zadłużenia może pozwolić na zmniejszenie lub wyeliminowanie sald kart, obniżając wykorzystanie jak i limit. To najlepsze rozwiązanie. Uzyskanie pożyczki osobistej w lepszej cenie niż karty kredytowe może również zaoszczędzić pieniądze w oprocentowaniu.

Jak szybko działa? Wydawcy kart kredytowych zazwyczaj zgłaszają się do biur co miesiąc. Gdy tylko twój wierzyciel zgłosi Twoje niższe saldo, scoring powinien wzrosnąć.

Skonfiguruj powiadomienia tekstowe lub e-mailowe od wystawcy karty, gdy saldo zbliża się do limitu, który ustawiłeś. Zobacz swoje karty i ogólne wykorzystanie – i sprawdź wszystkie swoje czynniki kredytowe.

Zapłać zaległe rachunki, uzyskaj dodatkowe dochody

Żadna strategia podbicia wyniku nie zadziała, jeśli nie zapłacisz również na czas. Dlaczego? Historia płatności ma największy wpływ na wyniki kredytowe.

Jeśli jesteś opóźniony w płatności albo masz niespłacone zobowiązanie, zadzwoń do wierzyciela. Umów się na zapłatę i zapytaj, czy anuluje zgłoszone zaległości, aby nie pojawiały się już w twoich raportach.

Bardzo często jest to kwestia chwilówek. O tym, że niespłacone chwilówki, opóźnione w spłacie negatywnie odbijają się na twojej historii kredytowej pisaliśmy już na łamach portalu.

Historia spłat ma największy wpływ na wyniki kredytowe.

Nawet jeśli wierzyciel nie anuluje wcześniejszych zaległych spłat, warto uzyskać aktualny dostęp do BIK.

Opóźnione płatności pozostają w Twoim raporcie kredytowym BIK przez lata, ale możesz od razu zacząć przeciwdziałać efektowi: skup się na płaceniu każdego rachunku na czas od tego momentu, więc kompensujesz te negatywne znaki przeszłości nową pozytywną historią.

Jak szybko to działa? Ten może nie być szybkie, ale jest niezbędne. Ponieważ scoring zależy w dużym stopniu od historii płatności, nie zrobisz większego postępu, chyba że zapłacisz na czas.

Czy możesz poprawić swój scoring w BIK o 100 punktów?

Jeśli zmagasz się z niskim wynikiem, jesteś w lepszej pozycji, aby osiągnąć efekt niż ktoś z silną historią kredytową.

 Im niższy wynik danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia 100-punktowego wzrostu.

Czy wzrost o 100 punktów jest realistyczny?

Szymon Ziemba, ekspert od pozyskiwania tanich kredytów:

„Im niższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia 100-punktowego wzrostu”, mówi. „Jest tak po prostu dlatego, że nawet małe zmiany powodują dużą poprawę scoringu.”

Dodaj komentarz